O nás a o Klátovskom ramene
Vážený pán/pani!
Dovoľte mi, aby som Vám predstavil občianske združenie Zelené dedičstvo - Zöld örökség. Jeho činnosťou chceme zachovať poklad Žitného ostrova zvaného Klátovské rameno budúcim generáciam a zároveň vytvoriť mládežnícku organizáciu, ktorá sa bude snažiť zapojiť mládež do ochrany prírody, minimálne na miestnej úrovni.
Čo je Klátovské rameno a kde sa nachádza?
Jedná sa o prítok Malého Dunaja, ktorý je v 5. stupni ochrany životného prostredia na Slovensku. Tento stupeň ochrany nedovoľuje žiaden zásah do riečky, ani do 100m širokého úseku lesov na jej brehu.
Územie je národnou prírodnou rezerváciou od roku 1993. Jeho dĺžka je 31 km a je charakteristické tým, že nemá prameň. Miesto toho vzniká silným výverom spodných vôd za obcou Potôňske Lúky. Preteká cez katastrálne územia obcí Hodoš, Blahovo, Jahodná, Dunajský Klátov, Ohrady, Trhové Mýto, Trhová Hradská a Topoľníky.
Riečka by mala obsahovať krištáľovo čistú vodu (tak tomu bolo v roku 1993), na ktorej území žijú aj chránené druhy ako sú kunka červenobruchá (Bombina bombina), vydra riečna (Lutra lutra), roháč obyčajný (Lucanus cervus), lopatka dúhová (Rhodeus sericeus amarus), čík európsky (Misgurnus fossilis), hrebenačka vysoká (Gymnocephalus baloni), hrúz bieloplutvý (Gobio albipinnatus), pĺž severný (Cobitis taenia), boleň dravý (Aspius aspius) a plotica lesklá (Rutilus pigus) . Z chránených druhov rastlín tu rastie truskavec obyčajný (Hippuris vulgaris), lekno biele (Nymphaea alba) a leknica žltá (Nuphar lutea).
Niektoré územia Klátovského ramena sú súčasťou chránených území európskeho významu Natura 2000.
Bol tu zaznamenaný aj výskyt asi 80 druhov vtáctva, z toho 70 tu priamo hniezdi.
Prečo chceme ako amatérski ochranári zasiahnuť aj napriek tomu?
Počas histórie bolo rameno ľudskými zásahmi oddelené od Malého Dunaja, čím sa značne znížilo jeho zásobovanie vodou. Výstavbou vodného diela v Gabčíkove sa zmenil smer a množstvo podzemnej vody natoľko, že pôvodné dnové vývery, nemajú dostatočný tlak na to, aby zachovali riečku. Z tých výverov a vyvieračiek, ktoré Klátovské rameno zásobovali, je veľa zakrytých bahnom, ktoré kvôli slabému prúdu vody stojí na mieste. Štátny dozor prírody nám potvrdil, že ak sa nejakým spôsobom neobnoví čistenie a prúd vody, v dohľadnej dobe sa rameno pomaly zmení na močiar a do pár rokov vyschne.
Členovia nášho OZ, ktorých rodiny tu žijú po generácie, so slzami v očiach sledujú, ako rameno postupne zaniká. Roky sme sa snažili tlačiť na štátnych odborníkov, aby pomohli rameno zachovať pre budúce generácie, no nič sa nepohlo. Napokon sme sa rozhodli, na radu politikov a štátnej sféry, založiť občianske združenie, aby sme s touto vecou pohli. Aby sme našli podporovateľov a financie z dotácií na jej záchranu.
Čo sme dosiahli od nášho vzniku v roku 2019?
Keďže my, ktorý sme založili občianske združenie, sme ochranári - amatéri, ktorí sa snažia hlavne zachovať krásnu tvár domoviny a domov vzácnej fauny a flóry pre budúcnosť, potrebovali sme pomoc od odborníkov. Napokon sa nám podarilo presvedčiť dostatok odborníkov na to, aby nám pomohli. Slovenská Poľnohospodárska Univerzita v Nitre podala projekt cez Nórske granty s partnermi Slovenskej Technickej Univerzity v Bratislave, Slovenského Vodohospodárskeho podniku a naším združením. Cieľom projektu bolo vypracovať možnosti záchrany ramena. Tento projekt bol schválený dňa 26.10.2021 a podpísaný ministrom životného prostredia pánom Budajom dňa 22.2.2022. Kód projektu je ACC04P05.
Prečo je stále potrebná aj Vaša pomoc?
Podpisom zmluvy začína dlhoročná práca, ktorá podľa našich nádejí revitalizuje a zachová Klátovské rameno budúcim generáciám a zároveň zapojí mládež do ochrany prírody.
Na tejto ceste na nás čaká ešte veľmi veľa práce, výziev a dobrodružstiev. My, ktorí sme na tejto veci pracovali, doteraz iba dobrovoľne a financovali sme ju výlučne len z vlastných zdrojov, budeme potrebovať oveľa viac času a financií na dosiahnutie cieľa. Dňa 16.7.2022 sa stal zázrak, keď sa našim dobrovoľníkom podarilo spojiť sily miestnych, ktorí nás podporili aby sme vedeli so združenám vytvoriť jeden úžasný deň, nie len pre deti. Ľudia, firmy, starostovia a politici ktorý nás podporili, zaistili, aby sme z finančných zdrojov OZ vedeli prežiť a vedeli zorganizovať aspoň jednu prednášku mesačne pre deti, z ktorého sa môžu niečo zaujímavé naučiť o prírode a jej spojeniu s ľuďmi. Z hľadiska časovej a energetickej náročnosti toho čo sme si predsavzali, a poznaniu, že finančne je to studňa bez dna, sa zdá, že náš cieľ je nesplniteľný, no veríme, že pomocou grantov, cez ktoré by sme chceli realizovať niekoľko vlastných projektov a spraviť tak niečo dlhodobé pre mládež na Slovensku. Stále podávame nové žiadosti a snažíme sa zlepšovať v našej práci. Veríme, že toľko námahy nevyjde nazmar a môžeme dokázať ešte veľakrát, že to myslíme naozaj vážne.
Aj Vy môžete pomôcť!
Ak sa Vám páči naša práca a náš cieľ, môžete nás podporiť finančne na účet občianskeho združenia s číslom SK66 0900 0000 0051 7055 5685. Prosím, do informácie prevodu napíšte, že je to podpora. Ak ste občan Slovenskej republiky alebo máte firmu na Slovensku, tak nás môžete podporiť svojimi 1% alebo 2% dane. Predvyplnené vyhlásenie môžete vyžiadať na dole uvedenej e-mailovej adrese.
Ak by ste nám chceli pomôcť inak, tak mi prosím napíšte na e-mail csudaip@gmail.com a dohodneme sa na možnostiach.
Ak by ste chceli Vaše meno alebo meno Vašej firmy uviesť na facebookovej stránke združenia, tak prosím tiež napíšte na tento e-mail, alebo môžete použiť údaje v hlavičke tohto dokumentu.
V mene združenia ďakujeme za akúkoľvek pomoc
Bc. Peter Csudai
Predseda združenia
Kontakt:
Tel: +421 915 776 328
Na facebooku nás najdete pod menom Zelené Dedičstvo – Zöld Örökség
Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, pokojne zavolajte alebo napíšte. Budeme sa snažiť na ne odpovedať podľa najlepšieho vedomi a svedomia.